Ataşehir 0216 455 23 32
Videolar

Görünmeyen Teller, Gizli Ortodonti nedir?

  • PAYLAŞ :

Görünmeyen Teller, Gizli Ortodonti nedir? 19.4.1

Geçen hafta Milano da Lingual Ortodontiyle ilgili yeni bir tekniğin eğitimine katıldım.

Hiç bilmeyen birine ortodonti tedavisi ya da tel tedavisi derseniz hemen dişlerin önünden takılan metal telleri anlayacaktır.

Evet biz ortodonti uzmanları dişlerin ön yüzeyinden metal teller uygulamayı seviyoruz ve herkese bu yöntemi tavsiye ediyoruz çünkü ortodonti tedavisinde dışarıdan gözüken metal apareyler altın standarttır yani en iyi verimi alabileceğiniz malzemelerdir.

Kullanımının ve temizliğinin daha rahat olmasının yanı sıra hekime planladıklarının tamamını  uygulama imkanı verir. Herşey iyi güzel ama bazen dışarıdan farkedilmesi bütün avantajları ortadan kaldırıp tedavinin reddedilmesine sebep olabiliyor. Bu durumda bize tedaviye başvuranlara git başının çaresine bak diyecek halimiz yok.
Lingual Ortodonti işte bu durumda devreye girer. Görünmeyen Ortodonti ya da Lingual Ortodonti uzun yıllardan beri uygulanmaktadır. İlk başladığı günden itibaren sürekli bir gelişim göstermektedir. En büyük avantajı dışarıdan bakan birinin tel taktığınızı kesinlikle anlayamamasıdır

Dişlerin iç kısmından uygulandığı için, dilinizin yeni ortama alışmasına ve çiğneme ısırma  şeklinizin biraz değişmesine (bu bütün teknikler için geçerli) birkaç gün sabrederim diyorsanız bu sistem size uygundur.

Bu sistemlerin ilk çıktığı günden itibaren bana göre en büyük  dezavantajı braketlerin oldukça büyük olması ve buna bağlı için dil ortamını aşırı ölçüde daraltmasıydı.

Malzeme boyutlarını küçültüp daha kullanışlı hale getirmek için kişiye özel üretilen malzemeler ortaya çıktı. Bu özel braketler (incognito, harmony) günümüzde gizli teller denilince en güvendiğimiz sistemlerdir. Ancak özel üretime bağlı maliyetler ve üretilme ve teslimat süresi (1-1,5 ay) bir dezavantaj olmaya başladı. Maliyet artışını yanlızca ülkemiz için düşünürken konuştuğum avrupalı meslektaşlarımında aynı konulardan şikayetçi olduğunu öğrendim.

Bu sistemlere alternatif olarak  oluşturulmuş yeni 2D braket sistemleri uygun hasta seçiminde birçok problemin düzeltilmesini sağlamaktadır. Bana gore en büyük avantajı braket boyutlarının oldukça küçük ve uygulamanın hızlı olmasıdır. Kişiye özel üretilmediği için maliyetleride oldukça makul seviyededir. Bu braketlerin elbette herkes için değil ancak uygun hasta seçiminde rahatlıkla tavsiye edebilirim.

gorunmeyen-teller-gizli-ortodonti-nedir