Ataşehir 0216 455 23 32
Videolar

Mini vidalar, Ortodontik Mini İmplantlar Nedir?

  • PAYLAŞ :

Mini vidalar, Ortodontik Mini İmplantlar Nedir? ..

Ortodonti tedavisinde dişleri hareket ettirirken fizik kurallarını dikkate almamız gerekir. Bu kuralların en bilineni Newton’un etkiye tepki kuralıdır. Aksi takdirde dişler istenilen şekilde düzeltilemez.

Dişlerin hareketini sağlarken her zaman desteğe ihtiyacımız olur. Çoğu zaman gerekli destek diş telleri aracılığıyla dişlerin kendilerinden karşılıklı alınır. Ancak bazı durumlarda istenilen destek miktarının artması gerekmedir. Bu durumda istenilen diş hareketi zorlaşmakta, destek alınan dişlerde istenmeyen diş hareketleri meydana gelmekte ya da desteği arttırmak için ağız içinden ya da dışarıdan kullanılan aygıtlar hastaları çok zorlamaktadır.

Mini vidalar ya da ortodontik implantlar bu sorunları aşmak için geliştirilmiştir. İmplantlar diş hekimliğinde, diş eksikliklerinin tedavisi için kemik içerisine yerleştirilen genellikle titanyum alaşımından yapılan vidalardır ve ömür boyu ağızda kalması istenir.

Ortodontik implantlar ya da mini vidalar diş hareketine destek için geçici olarak kullanılır. Diş hareketine ihtiyaç duyulan süre boyunda  ağızda kalması istenir diş hareketi  tamamlanınca çıkartılır. Uygulaması oldukça kolaydır, ufak bir anestezi yapıldıktan sonra  ve birkaç dakikada tamamlanır. Uygulamadan sonra hastalar herhangi bir rahatsızlık hissetmezler. Uygulama bölgelerine göre genellikle üst çene ve alt çenede diş kökleri arası ya da üst damağın ön bölgesidir.

Video için https://www.youtube.com/watch?v=nUyICdyrNK4

Her hastada mini vida kullanılmasına gerek yoktur, ancak planlanan diş hareketlerini gerçekleştirebilmek, tedavi sonucunda  istenilen hedefe ulaşabilmek ve güzel bir sonuç elde edebilmek için bazen gerekli olabilmektedir. 

mini-vidalar-ortodontik-mini-implantlar-nedir