Ataşehir 0216 455 23 32
Videolar

Ortodonti Tedavisi Aşamaları

Kliniğimizde gerçekleştirilen işlemlerin anlaşılabilmesi için sırasıyla aşamaları ve yaptıklarımızı aşağıda bulabilirsiniz.

  • PAYLAŞ :

İlk Muayene - Tanışma

İlk karşılaşma ve tanışma seansıdır. Hastanın esas şikayeti dinlenir. Hastanın genel sağlığı ve diş sağlığı değerlendirilir. Hastalara bu aşamada tedaviyle ilgili genel bilgiler verilir. Amaçların ne olduğu belirlenip ne tip ortodontik aygıtların uygun olabileceği anlatılır..

Başlangıç Kayıtları

Dişlerin ve çenelerin en iyi şartlarda tedavi edilebilmesi için başlangıç kayıtları şarttır. Ortodontik tedavinin olmazsa olmazları, modellerin elde edileceği ölçüler, fotoğraflar, panoramik ve sefalometrik filmler bu ikinci aşamada sağlanır. Bunlar olmadan düzgün bir planlama yapmak mümkün değildir.

Analizler, Teşhiş ve Tedavi Planlaması

Problemin ne olduğu tam anlaşılamazsa tedaviyle ne elde edebileceğinizi bilemezsiniz. Modellerin, fotoğrafların, panoramik ve sefalometrik röntgenlerin ayrı ayrı analizleri yapılır ve bu analizlerin sonucunda o kişiye özel tedavi planı seçilir. Bu aşamada bazı durumlarda bilgisayarlı tomografi (CT) ya da MR görüntüleri de gerekli görülürse temin edilir. Bu plan hastaya anlatılır ve böylece tedaviye başlanır. Bazı durumlar sadece ortodontiyle çözümlenebileceği gibi bazı durumlar diş hekimliğinin ve tıbbın diğer branşlarıyla ortaklaşa çalışmayı gerektirir.

» Aktif Tedavi Dönemi

Ortodontik tedaviler her yaşta gerçekletirilebilir ve genellikle tek aşamada tamamlanır. Ancak bazı durumlarda çene gelişimini değiştirebilme şansına sahip olduğumuz için, tedaviye erken başlayıp(8-9 yaş gibi) birinci aşama tedavisinden bir süre sonra ikinci aşama tedavisine başlayabiliriz. Çene gelişimini değiştiremeyeceğimiz ve cerrahi düzeltimlere ihtiyaç duyduğumuz bazı durumlarda ise diş çapraşıklıklarını daimi dişlenmenin tamamlanmasını takiben düzeltip daha sonra ikinci aşamada 18 yaş sonrası hasta bir çene ameliyatına hazırlanması sağlanır.

» Tedavi Bitişi Ve Sonuçlar

Aktif tedavi süreci tamamlandıktan sonra elde edilen durumun korunabilmesi için pasif tedavi sürecine geçilir. Bu dönemde önde kesici dişlerin arkasına yerleştirilen sabit koruyucular ya da takılıp çıkarılabilen hareketli apareyler kullanılmaktadır. Ortodonti çok emek isteyen çok özel bir tedavidir. Süreç olarak uzun gözükse bile elde edilen başarılı sonuçlar ve hastaların mutlu bir şekilde gülümsemesi her şeye değer. Tedavinin başarısı ortodonti uzmanı, hasta ve diş hekimi tarafından paylaşılır. Doktor tek başına bir yere kadar başarılı olabilir. Eğer hasta kuralları ve tavsiyeleri dinlemiyor, dişlerini fırçalamıyor, randevularını aksatıyorsa o zaman maalesef başarı seviyesi azalmaktadır.